…alebo….

Odkiaľ je paella? A odkiaľ Gazpacho?

Možnože tušíte, že len samotný Madrid má toľko obyvateľov ako celé Slovensko. Španielsko je teda veľká krajina, s mnohými územnými celkami, z ktorých každý má svoju vlastnú špecifickú kultúru, dialekt ale aj gastronómiu. Preto by som v tomto článku chcela predstaviť gastronomické špeciality z niektorých z týchto provincií, tie, ktoré sa rozšírili po celom Španielsku a v Madride ich na mnohých jedálnych lístkoch určite nájdete.

ANDALUZIA – Gazpacho a Salmorejo

salmorejo

Keď teplomer celé leto ukazuje teploty vyššie ako 35 stupňov, človek sa potrebuje schladiť. Nie je nič lepšie ako studené paradajkové polievky Gazpacho a Salmorejo. Sú si veľmi podobné, rozdielom je len že gazpacho je redšie a Salmorejo má viac cesnaku. Možno práve preto Victoria Backham vyhlásila, že Španielsko smrdí po cesnaku 🙂

CASTILLA LA MANCHA – Pisto

Medzi Andalúziou a Madridom sa nachádza obrovská provincia Castilla la Mancha. Jedným z hlavných hospodárskych sektorov je tu poľnohospodárstvo a možno práve preto je typickým jedlom Pisto. Dalo by sa povedať, že je to také naše staré dobré lečo, ale tu ho robia bez klobásy a s volským okom navrchu.

pisto

MADRID – Callos a la Madrileña a Cocido Madrileňo

Ako som hovorila, v Madride nájdete gastronómiu z celého Španielska. Ale čo je pravé nefalšované Madridské jedlo? Na prvý pohľad možno nie veľmi lákavé, ale na druhý veľmi chutné hovädzie črevá s ďalšími mäsovými produktami si vás získajú. Kde ho robia najlepšie? Aj to vám Madridčanka prezdradí počas prehliadky  🙂

cocido madrileno

Ďalším veľmi typickým Madridským pokrmom je Cocido Madrileňo. “Cocer” znamená variť a v tomto prípade treba uvariť všetky rôzne druhy mäsa, kostí a mäsových výrobkov spolu s cícerom, zemiakom, mrkvou, cibuľou a kapustou. Vývar sa podáva vo forme polievky a ako druhé jedlo dostaneme všetko to uvarené na tanieri.

VALENCIA – Paella

O Paelli asi počuli všetci, ale možno nie všetci vedia, že svoj pôvod má vo Valencii. Toto “španielske rizoto” obsahuje zeleninu, kuracie mäso a často hlavne morské plody ako gambas (krevety), kalamáre, langostinos (veľké krevety). Práve preto je prímorská Valencia perfektným miestom na jej ochutnanie. Dá sa však nájsť aj čisto mäsová alebo čisto zeleninová. V Madride vám ju často ponúknu ako tapas, alebo si ju budete môcť objednať ako hlavné jedlo. Nie je však jednoduché nájsť v Madride naozaj dobrú paellu. Preto ak chcete ísť na istotu, ozvite sa mi radšej 🙂

CASTILLA Y LEÓN – Morcilla 

Kto by bol povedal, že španielska a slovenská gastronómia majú toho toľko spoločného…..Morcilla = krvavnica a je preslávená najmä v hornatých oblastiach na sever od Madridu, ako napríklad v meste Burgos.

GALÍCIA – Pulpo a la Gallega

Atlantický oceán je bohatý na morské plody. Chobotnicami sa to tam len tak hýri. A preto keď zavítate do Galície, neváhajte ochutnať pulpo. Chobotnicu uvaria, nakrájajú na kolieska, osolia, posypú červenou paprikou a hurá na tanier. Vynikajúce! 🙂 Nájdete ju aj na jedálnom lístku v Madride,  v kategórii “raciones”.

KATALÁNSKO – Pan con tomate

Jedny z najzákladnejších Španielskych raňajok majú svoj pôvod v Katalánsku. Hrianku potretú čerstvou šťavou z paradajok ponúkajú v raňajkovom menu v každom bare. Už z originálneho názvu „Pa amb tomaquet“ je jasné, že sa zrodil v Katalánsku.

ASTURIAS –Fabada

Nachádzame sa na severe, v provincii Asturias, medzi štvortisícovými Pyrenejami a Picos de Europa. Aj vám začala byť pri predstave turistiky alebo lyžovačky v tejto hornatej oblasti zima? Nič sa nebojte a objednajte si fabadu! Fazuľový prívarok, opäť s chorizom, morcillou a jamonom vám určite zachutí.


Alex

Alexandra je Bratislavčanka, ktorá žije v Madride už 6 rokov. Sprevádzaniu sa venuje od roku 2016, kedy odišla z korporátnej HR práce a rozhodla sa nasledovať svoj sen. Po španielsky sa naučila cez letné prázdniny počas vysokej školy, ktoré tri roky po sebe strávila v Španielsku: na Gran Canarii, v Malage a na Malorke. Počas školského roku si španielčinu zlepšovala komunikáciou s erasmus študentmi v Bratislave a pomohli jej aj pesničky od Melendiho a filmy od Almodovara. A samozrejme Madridčan, s ktorým už 7 rokov zdieľa život.

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: