ŠPANIELSKÉ ŠPECIALITY PODĽA PROVINCIÍ….

….alebo….

Odkiaľ je paella? A odkiaľ Gazpacho?

Možnože tušíte že len samotný Madrid má toľko obyvateľov ako celé Slovensko. Španielsko je teda veľká krajina, s mnohými územnými celkami, z ktorých každý má svoju vlastnú špecifickú kultúru, dialekt ale aj gastronómiu. Preto by som v tomto článku chcela predstaviť gastronomické špeciality z niektorých z týchto provincií, tie, ktoré sa rozšírili po celom Španielsku a v Madride ich na mnohých jedálnych lístkoch určite nájdete.

ANDALUZIA – Gazpacho a Salmorejoimage

Keď teplomer celé leto ukazuje teploty vyššie ako 35 stupňov, človek sa potrebuje schladiť. Nie je nič lepšie ako studené paradajkové polievky Gazpacho a Salmorejo. Sú si veľmi podobné, rozdielom je len že gazpacho je redšie a Salmorejo má viac cesnaku. Možno práve preto Victoria Backham vyhlásila, že Španielsko smrdí po cesnaku 🙂

CASTILLA LA MANCHA – Pisto

Medzi Andaluziou a Madridom sa nachadza obrovská provincia Castilla la Mancha. Jedným z hlavných hospodárskych sektorov je tu poľnohospodárstvo a možno práve preto je typickým jedlom Pisto. Dalo by sa povedať, že je to také naše staré dobré lečo, ale tu ho robia bez klobásy a s volským okom navrchu.

 

MADRID – Callos a la Madrileña a Cocido Madrileňo

Ako som hovorila, v Madride nájdete gastronómiu z celého Španielska. Ale čo je pravé nefalšované Madridské jedlo? Na prvý pohľad možno nie veľmi lákavé, ale na druhý veľmi chutné hovädzie črevá s ďalšími mäsovými produktami si vás získajú.

Ďalším veľmi typickým Madridským pokrmom je Cocido Madrileňo. “Cocer” znamená variť a v tomto prípade treba uvariť všetky rôzne druhy mäsa, kostí a mäsových výrobkov spolu s cícerom, zemiakom, mrkvou, cibuľou a kapustou. Vývar sa podáva vo forme polievky a ako druhé jedlo dostaneme všetko to uvarené na tanieri.

 

VALENCIA – Paella (paeja)

O Paelli asi počuli všetci, ale možno nie všetci vedia, že svoj pôvod má vo Valencii. Toto “španielske rizoto” obsahuje zeleninu, kuracie mäso a často hlavne morské plody ako gambas (krevety), kalamáre, langostinos (veľké krevety). Práve preto je prímorská Valencia perfektným miestom na jej ochutnanie. Dá sa však nájsť aj čisto mäsová alebo čisto zeleninová. V Madride vám ju často ponúknu ako tapas, alebo si ju budete môcť objednať ako hlavné jedlo.

CASTILLA Y LEÓN – Morcilla image

Kto by bol povedal, že španielska a slovenská gastronómia majú toho celkom dosť spoločného…..morcilla = krvavnica a je preslávená najmä v hornatých oblastiach na sever od Madridu.

 

GALÍCIA – Pulpo a la Gallegaimage

Atlantický oceán je bohatý na morské plody. Chobotnicami sa to tam len tak hýri. A preto keď zavítate do Galície, neváhajte ochutnať pulpo. Chobotnicu uvaria, nakrájajú na kolieska, osolia, posypú červenou paprikou a hurá na tanier. Vynikajúce! 🙂 Nájdete ho/ju v kategórii “raciones”.

KATALÁNSKO – PAN CON TOMATE

Jedny z najzákladnejších Španielskych raňajok majú svoj pôvod v Katalánsku. Hrianku potretú čerstvou šťavou z paradajok ponúkajú v raňajkovom menu v každom bare. Už z originálneho názvu „Pa amb tomaquet“ je jasné, že sa zrodil v Katalánsku.

 

imageASTURIAS –Fabada

Nachádzame sa na severe, v provincii Asturias, medzi štvortisícovými Pyrenejami a Picos de Europa. Aj vám začala byť pri predstave turistiky alebo lyžovačky v tejto hornatej oblasti zima? Nič sa nebojte a objednajte si fabadu! Fazuľový prívarok, opäť s chorizom, morcillou a jamonom vám určite zachutí.