Flamenco

….alebo…

NEHMOTNÉ DEDIČSTVO UNESCO

Keď sa povie Flamenco, čo si predstavíte? Prekrásne červené načuchorené šaty s čiernymi alebo bielymi kruhmi? Prsty gitaristu behajúce po strunách gitary rýchlosťou svetla? Spevákovo “zavýjanie”? Flamenco je toto všetko a omnoho viac.

Čo je flamenco?

Je to štýl hudby a tanca, ktorý vznikol na juhu Španielska, v Andalúzií niekedy koncom XVIII. storočia. Mnohé zdroje uvádzajú, že za flamenco vďačíme najmä cigánom, ktorí na zábavách a oslavách spoločne spievali a tancovali. Nie náhodou sú mnohí preslávení umelci práve z tejto etnickej skupiny. Spevák Camarón de la Isla, tanečnica Lola Flores, spevák El Cigala a gitarista El Tomatito. Títo a mnohí iní boli cigáni …Oficiálna verzia však znie, že flamenco vzniklo zmiešaním viacerých kultúr: arabskej, židovskej a rómskej, ktoré spolunažívali na území Andalúzie. 

Vedeli ste, že flamenco je založené na improvizácii? 

Samozrejme, existujú určité základné rytmy, takzvané “palos” a štruktúra piesne v každom z nich, ale pravdou ostáva, že esenciou flamenca je sloboda a veľmi expresívne vyjadrenie emócii. Práve takto sa rozozná dobrý umelec od vynikajúceho.

“Flamenco kričí to, čo moja duša nepovie” - Claudia Casares

Kde môžem ísť na flamenco?

Priestor, kde sa odohráva predstavenie flamenca sa nazýva TABLAO. Pódium zväčša býva nízke, malých rozmerov a len pol metra od publika, aby sa tak vytvorilo intímnejšie prepojenie medzi umelcami a divákmi. Diváci tak môžu počuť dych, či zbadať kvapky potu umelcov. Nie všetky priestory, ktoré sledovanie flamenca v Madride ponúkajú sú však takéto… Ja osobne som na flamencu bola 3 krát, v troch rôznych „tablao“, a len v jednom z nich som mala pocit, že som súčasťou toho všetkého.

Chceš aj ty zažiť energiu nefalšovaného flamenca priamo v centre Madridu?

➡️!!!!Viac info!!! ⬅️

Aké sú základné prvky flamenca?

El Cante = Spev

Na začiatok treba poznamenať, že spevák flamenca nie je “cantante”, ako by to bolo v spisovnej španielčine, ale “cantaor”. Tí, čo zo španielčiny niečo viete, si možno uvedomíte, že v tomto slove dokonca chýba D, čiže ani nie “cantador”, ale “cantaor”. Je to preto, že v Andalúzií, v kraji, kde toto umenie vzniklo, sa koncovky slov často prehĺtajú.

Spev je vo flamencu prejavom tých najhlbších emócií, akými sú bolesť, samota, láska, dokonca aj smrť. Ale nie všetko je len smútok. Jeden zo základných rytmov flamenca sa nazýva “alegría”, teda radosť.

Častokrát je spevom interpretovaná poézia od autorov ako napríklad Miguel de Cervantes, Calderón de la Barca, Lope de Vega, alebo Frederico García Lorca.

El toque = Gitara

Podobne ako v prípade spevu, gitarista sa vo flamencu nazýva “tocaor”, pretože toca la guitarra (hrá na gitare). Na základe rytmu gitary môžeme definovať rôzne “palos”, teda štýly. Zaujímavosťou je, že gitara je elementom flamenca, ktorý sa počas histórie rozvinul najviac.

El Baile = Tanec

Najvizuálnejší element flamenca. Jeho vznik bol ovplyvnený okrem rómskej aj africkou a castílskou kultúrou. Tanec flamenca je veľmi komplexný, s mnohými variáciami v závislosti od rôznych “palos” (štýlov), ale základ je jeden a ten istý. Pôvabné pohyby rúk, ktoré kontrastujú s energickým dupotom nôh o zem. A piruety. Veľa piruet.

“Myseľ treba pri tanci odložiť, má to byť duša, ktorá sa pri tanci vyjadrí ” - Maria Juncal

Las Palmas = Dlane

Tlieskanie je najpresnejší, najstarší a najdôležitejší z “bicích nástrojov” flamenca. Práve dlane dávajú flamencu rytmus, či už údermi jednej o druhú alebo o drevený stôl. Preto sú základným aspektom pre tréning či už gitaristov, spevákov, alebo tanečníkov. Nie len rytmus, ale aj hlasitosť a tempo tlieskania, ktorým sa sprevádza tanec či gitara pri rôznych štýloch (palos) sú pre všetkých umelcov flamenca priam nevyhnutnými zručnosťami.

Typy tlieskania / dlaní

Stlmené – Používa sa najmä pri sprevádzaní základných typov piesní ako “Soleá” a “Tientos”. Nízka hlasitosť slúži na udržanie rytmu v prípadoch, keď má spev hlavnú rolu.

Hlasné – Tento typ dlaní, známy aj ako “abiertas” (otvorené) sa používa pri oslavných typoch piesní akými sú “Bulerías” a “Alegrías”.

Ďalšie rytmické sprevádzanie

Golpe = Klepanie – Údery prstových kĺbov o stôl, alebo palice o zem.

Pitos = Lúskanie – Používajú ho najmä učitelia, keď určujú rytmus, alebo tanečníci na skrášlenie tanca.

Castañuelas = Kastaňety – Párový hudobný nástroj vyrobený z dreva, ktorý poznali už Feníčania pred 3000 rokmi.

Jaleo = Rozruch

Jedným z najšpecifickejších prejavov flamenca sú spontánne a emotívne výkriky, či už spevákov, gitaristov, tanečníkov alebo dokonca aj publika, ktoré povzbudzujú umelcov a ženú ich k vyšším úrovniam inšpirácie a expresivity. Počas sólového výstupu jedného z umelcov nie je zvláštnosťou začuť klasické “olé”, alebo “guapa” (krásavica), prípadne “vamonoos” (pomee).

Flamenco je typ umenia, ktorého sa účastnia mnohí umelci. Súlad medzi nimi a ich schopnosť navzájom komunikovať je esenciálna, ak chcú vyjadriť silu, emóciu a vášeň, ktoré flamenco definijú.

Niekedy sa ale takéto výkriky ozvú aj z publika. Je to predsa prirodzená reakcia na intenzívne pocity z predstavenia. Len si dávajte pozor na intonáciu a moment, pretože nevhodný výkrik môže celú tú mágiu zabiť.

Oblečenie

Z celého súboru umelcov svojou róbou pravdepodobne najväčšiu pozornosť zaujme “bailaora”. Najtypickejšie sú šaty s kruhmi, ale mnohokrát ich zdobia kvety alebo iné motívy. Niekedy sú dokonca len jednofarebné. Veľmi časté sú volány, tak na rukávoch ako aj na sukni. Dĺžka sukne, farby a doplnky závisia najmä od toho, ktorý “palo” bude “bailaora” interpretovať. Pre veselú “alegríu” je vhodná dlhá sukňa s veľkým volánom, živé farby a výrazné doplnky, kdežto k smutnému “soleá” sa hodia jednoduchšie tmavé šaty a minimum doplnkov. Aj preto sa “bailaoras” počas predstavenia niekoľkokrát prezliekajú.

Vo vlasoch mávajú tanečnice flamenca kvety, na ušiach výrazné náušnice a v rukách vejár alebo šál.

Obrovský šál, nazývaný “mantón” má šírku rozpažených rúk a výšku tanečnice. Je doplnkom, ktorý keď sa použije, hrá v tanci veľmi dôležitú úlohu. “Bailaoras” si ho okolo seba zvíjajú v pôvabných pohyboch plných energie, pri smutných “palos” ako “soleá” akoby sa stal ich štítom pred vonkajším svetom.

Odevy, ktoré používa “bailaor” sú omnoho jednoduchšie. Nohavice a košeľa sú doplnené o sako alebo vestu, niekedy aj oboje. Tieto počas predstavenia môžu použiť aj ako doplnky pri tanci. Čo sa týka farieb, zväčša sú neutrálne, ako šedá, biela, čierna alebo okrová, hoci občasne sa používa aj červená.

Topánky

Pre každého tanečníka sú topánky dôležitým kúskom oblečenia a pre tanečníka flamenca o to viac, že neslúžia len ako odev, ale aj ako hudobný nástroj. Tieto špeciálne topánky majú na špičke a na päte kov, vďaka ktorému sa zvuk pri dupaní o drevenú podlahu zvýrazní.