Zaujímavosti o metre

…alebo…

Vedeli ste, že?

Jeden zo symbolov Madridu je bezpochyby jeho metro. Deň čo deň ho používajú milióny Madridčanov cestou do práce, do školy, alebo aby sa stretli s priateľmi a rodinou. Tento rok slávi 100 rokov a s jeho tunelmi, zastávkami a vlakmi sa spájajú mnohé zaujímavosti.

Pre začiatok treba poznamenať, že metro má 12 farebne aj číselne odlíšených liniek a takzvanú linku R, ktoré chodia v podzemí a 3 nadzemné  linky, takzvané Metro Ligero.

Madridské metro má 326 staníc. Dĺžka všetkých tunelov dokopy je 324 kilometrov, čím je 7. najrozľahlejšie metro na svete, po Moskve, Tokiu, Paríži, Londýne, Shangai a New Yorku.

Výstavba metra v Madride začala 19 septembra 1916. O tri roky neskôr, 17 októbra 1919, sa konala kolaudácia za prítomnosti vtedajšieho kráľa Alfonsa XIII. A dva týždne nato, keď metro otvorili pre verejnosť , sa ním viezlo 56.200 ľudí.  Prvá linka metra bola svetlomodrá, číslo 1 . Išlo o 3,48 km dlhý úsek medzi stanicami Sol a Cuatro Caminos, ktorý trval 10 minút. Bolo na ňom 8 zastávok.

Časy sa však zmenili. Dnes, o 100 rokov neskôr má linka číslo 1 až 33 staníc, čím si získala prvenstvo v počte staníc. Najdlhšia je však linka číslo 12, s jej takmer 41  kilometrami.

Najkratšia, len o niečo viac ako kilometrová, je linka  R, povedala by som taká madridská zubačka, ktorá spája len stanice Ópera a Príncipe Pío.

Stanica, na ktorej sa križuje najviac liniek (4), je Avenida de América.

Názov Metro je vlastne skratka názvu spoločnosti, ktorá ho prevádzkuje. Ferrocarril Metropolitano de Madrid znamená Metropolitné železnice Madridu.

Na mnohých prehliadkach sa ma ľudia pýtajú, prečo metro chodí po ľavej strane, teda vždy prichádza sprava… Je to preto, že v roku 1919 všetky vozidlá, aj autá, jazdili po ľavej strane a nie po pravej, ako sme zvyknutí dnes. Zmena v smere cesty áut nastala v roku 1924, ale to už bola výstavba rôznych liniek metra v plnom prúde.

Najhlbšia stanica je Cuatro Caminos. Aby ste sa v nej dostali na zastávku šedej linky číslo 6, musíte zísť eskalátormi do podzemia do hĺbky zodpovedajúcej 20 poschodovej budove.

 

Zastávka Chamberí na rovnomennom námestí  prestala fungovať v roku 1966. Dnes sa nazýva Anden 0 (nástupište 0) a je otvorená pre verejnosť ako múzeum. Vstup je zdarma. Od štvrtka do nedele môžu návštevníci vidieť ako vyzeralo metro v roku 1919, keďže Chamberí bola jednou zo zastávok spomínaného prvého otvoreného úseku. Okrem keramických panelov s dobovou reklamou, dobového nábytku a niekdajších predajní lístkov sa v Andene 0 nachádza aj audiovizuálny materiál o histórii madridského metra.

Múzeum na bývalej zástavke Chamberí však nie je jediné. Zastávku Goya na červenej linke číslo 2, ktorú pomenovali po slávnom španielskom maliarovi XVIII. storočia, zdobia jeho obrazy.  Na zastávke Ópera nájdeme zvyšky Caños del Peral, niekdajšieho zdroja vody Madridčanov. Pri výstavbe stanice Carpetana sa však našlo niečo omnoho staršie….Fosílie zvierat, ktoré obývali Madrid pred 14 miliónmi rokov. Preto vytvorili vo vestibule tejto stanice múzeum s námetom doby paleontologickej.

Pod povrchom Madridu ešte určite ostáva mnoho ďalších zaujímavostí, ale nie je ťažké ich vypátrať. Stačí označiť si lístok a objavovať tento podzemný svet. Veď predsa kým z metra nevyleziete na ulicu, môžete chodiť aj celý jeden deň na ten istý lístok 🙂