Metro, Taxi, Bus ? …

….alebo….

ako sa hýbať v španielskej metropole

 

Pešo

Nakoľko som zástankyňa zdravého životného štýlu a ochrany životného prostredia, presúvať sa po Madride pešo je podľa mňa jednoznačne najlepší spôsob. A nie len z vyššie spomínaných dôvodov. Prechádzka Madridom je výborná príležitosť ako spoznať tunajšiu kultúru, zvyky, dýchať atmosféru rôznych štvrtí a navyše, ono to v centre vôbec nie je z jedného miesta na druhé tak ďaleko!

Ak sa obávate, že by ste sa stratili, neváhajte a ozvite sa mi! Dám Vám úvodnú prehliadku Madridu s množstvom historiek, tipov a trikov.

Cestovné lístky Metrobus Madrid

Od začiatku roku 2018 v Madride zrušili papierové lístky a zaviedli plastové kartičky. Tie si treba v automatoch na staniciach metra kúpiť za 2,50 a potom ich dobíjať. 

Ak ste dvaja a plánujete v Madride stráviť víkend, jednoznačne odporúčam kúpiť 10 jazdový lístok za 12,20. Je prenosný a teda každý z vás môže cestovať 5 krát. Každá jazda v rámci metra môže byť s neobmedzeným počtom prestupov a stojí v prepočte 1,22 €.

Obyčajný lístok stojí 1,5 € – 2 € v závislosti od počtu staníc. Do 5 staníc stoji 1,5 € a potom za každú dodatočnú stanicu + 10 centov. Treba ho použiť v deň jeho dobitia.

Ak cestujete s deťmi mladšími ako 4 roky, mám pre vás dobrú správu…Môžu po Madride cestovať zadarmo!

Metro

Hovorí sa, že Madridské metro je jedno z najlepšie komunikovaných na svete….Pravdu povediac, ako turista sa z centra mesta za pol hodinu môžete dostať všade, kde môžete vidieť niečo zaujímavé  Metro je otvorené od  6:00 ráno do 1:30 v noci. Toto sú časy, kedy prvé a posledné metro každej linky vyrazí z konečných staníc. 

Tu si môžte stiahnuť turistickú mapu metra Madridu s obrázkami pamiatok…

Autobusy

Autobusov je neúrekom a aj pre tunajšieho je ich systém komplikovaný, preto by som pre turistu tento spôsob dopravy neodporúčala.

Vypíšem však pre istotu zoznam autobusov, ktoré by v určitých prípadoch mohli byť užitočné.  Tu si môžte pozrieť ich mapu. Platia v nich rovnaké lístky ako na metro:

Autobus číslo 2

Keby ste sa chceli dostať z Plaza España pozdĺž Gran Vie do parku Retiro (pešo je to 20 minút).

Autobus číslo 3

Z Puerta de Toledo na námestia Plaza Mayor a Sol, cez ulicu Gran Via až po námestie Alonso Martinez.

 Autobus číslo 27 

Vynikajúci, ak chcete spoznať mrakodrapy Madridu na Paseo de la Castellana a po ceste sa zastaviť pri štadióne Real Madridu Santiago Bernabeu, ide z Embajadores (blízko je Rastro) cez známe námestie Atocha, okolo botanickej záhrady a múzeí Prado a Thyssen, cez námestia Neptuno a Cibeles, Colon až na samý sever Madridu.

Autobus číslo 50

Ak ste fanúšikmi skôr Atletica de Madrid a chcete si ísť pozrieť starý štadión Vicente Calderon, z námestia Sol môžete ísť priamo týmto autobusom. Tiež vynikajúci, ak ste sa radi poprechádzali popri madridskej rieke Manzanares.

Autobus číslo 33 

Tento autobus vám môže poslúžiť, ak chcete navštíviť ZOO, lunapark alebo madridské akvárium, z centra treba len zbehnúť dole kopcom na zastávku Principe Pio a odtiaľ vás už autobus zavezie ku ktorejkoľvek zo spomínaných atrakcií.

Autobusy C1 a C2 

Jeden jedným smerom a druhý druhým smerom idú cez dôležité zastávky Moncloa, Plaza de España, Puerta de Toledo, Embajadores, Atocha a okolo parku Retiro.

Autobusy M1 a M2

Sú celkom zaujímavé, vďaka svojej mikro veľkosti vás môžu previesť samým centrom Madridu, M1 južnou časťou centra Madridu, z Embajadores, cez Atochu, križujúc uličky oblasti Lavapies, Tirso de Molina a Barrio de las Letras a M2 potom severnou častou, zo Sol cez Sevillu na Gran Vía a časťami Chueca, Tribunal a Noviciado až do časti Arguelles, kde býva množstvo študentov a v blízkosti sa nachádzajú atrakcie Teleferico (lanovka) , Parque de Oeste a Faro de Moncloa (vyhliadková veža).

Taxíky

Najlepší spôsob dopravy na letisko.

Ak by ste si v noci vyrazili, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu potrebovali ísť taxíkom v rámci mesta, za nastúpenie zaplatíte 2,5 € – 3 € a za každý km potom 1 € – 1,2 €. Výhodou v Madride je, že si taxík pokojne môžete zastaviť na ulici, v centre chodia stále nejaké okolo a cena je rovnaká, ako keby ste si ho zavolali cez telefón.

 

Viac informácií  o hromadnej doprave v Madride, po anglicky alebo po španielsky…. https://www.metromadrid.es/en/index.html